OBAVIJEST RODITELJIMA O MODELU UKIDANJA SAMOIZOLACIJE U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA UZ PROVOĐENJE REDOVITOG DOBROVOLJNOG TESTIRANJA UČENIKA
Autor: Vlatka Tokić, 9. 2. 2022.

RAZLOZI UVOĐENJA MODELA REDOVITOG DOBROVOLJNOG SAMOTESTIRANJA

S obzirom na povećani broj samoizolacija učenika u osnovnim i srednjim školama i s ciljem održavanja nastave uživo, po modelu A, Ministarstvo znanosti i obrazovanja razradilo je u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo model ukidanja samoizolacija u osnovnim i srednjim školama. Uvjet za ukidanje samoizolacijeje provođenje redovitoga dobrovoljnog samotestiranja učenika.

Provođenjem mjere redovitog samotestiranja učenika u potpunosti bi se ukinula obveza samoizolacije za učenike koji su u školi ili izvan nje bili u kontaktu sa zaraženom osobom (molimo obratite pozornost na kontakt s pozitivnim ukućanom kasnije u tekstu), a nemaju simptome bolesti i imali su negativan rezultat testa, čime bi se povećalo praćenje nastave uživo u prostorijama škole.

Samotestiranje na SARS-CoV-2 brzim antigenskim testovima je dobrovoljno i ​​besplatno te se obavlja jedanput tjedno.

NAČIN PODJELE TESTOVA I IZJAVA O ODBIJANJU SUDJELOVANJA U MODELU SAMOTESTIRANJA

U prvoj isporuci dostavit će vam se dva SARS-CoV-2 brza antigenska testa za provođenje mjere samotestiranja dostatna za dva tjedna. Podjela testova vršit će se u školi na način da će se testovi uz upute o načinu testiranja podijeliti učenicima.

Ako ne želite da Vaše dijete sudjeluje u programu mjere redovitog samotestiranja na SARS-CoV-2, molimo Vas da ispunite izjavu koju će vam donijeti dijete i istu dostavite u školu osobno, putem učenika ili skeniranu ili fotografiranu na mail.  Testovi neće biti podijeljeni roditeljima/učenicima koji dostave navedenu izjavu.

Učenici čiji roditelji se odluče da ne žele sudjelovati u provođenju ove mjere i dalje redovito dolaze u školu kao i ostali, ali u slučaju pojave zaraze u razrednom odjeljenju neće biti izuzeti od karantene.

NAČIN PROVOĐENJA SAMOTESTIRANJA

Učenici se samotestiraju u nedjelju navečer prije spavanja. U slučaju pozitivnog nalaza testiranja roditelj učenika se javlja obiteljskom liječniku i odmah obavještava razrednika o pozitivnom nalazu testiranja. U slučaju negativnog testiranja roditelj rezultat upisuje u evidenciju testiranja koju će učenik zajedno s uputama o testiranju dobiti s testovima. Evidenciju testiranja učenik je dužan imati kod sebe u školi, a upisivanje podataka razrednik će kontrolirati onim učenicima koji su se odlučili za samotestiranje. Bitno je da se samotestiranje provodi jedanput tjedno i da razmak između dva testiranja bude podjednak.

Kao i od početka pandemije, učenici ne dolaze u školu ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), već se javljaju izabranom liječniku koji odlučuje o testiranju na COVID-19.

Isto tako, budući da prema uputama proizvođača nije prikladno da učenici mlađi od 16 godina provode samotestiranje bez nadzora ili pomoći odraslih osoba, molimo vas da vi kao roditelji/skrbnici mlađim učenicima provedete testiranje ili u slučaju starijih i samostalnih učenika pomognete ili nadzirete testiranja.

ŠTO KADA SE POJAVI ZARAZA U KUĆANSTVU UČENIKA?

Dijeljenje kućanstva s osobom koja je pozitivna predstavlja veći rizik za zarazu od boravka u školi ili na izvanškolskim aktivnostima. Učenici koji nisu oslobođeni samoizolacije temeljem preboljenja ili cijepljenja sukladno dokumentu „Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene“ Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ako dijele kućanstvo s pozitivnom osobom mogu biti oslobođeni samoizolacije:

• ako sudjeluju u redovitom samotestiranju učenika, i
  • ako se samotestiraju u vlastitom aranžmanu svaka dva dana tijekom izolacije i još 7 dana nakon izolacije pozitivnog ukućana.

ŠTO KADA SE POJAVI ZARAZA U RAZREDNOM ODJELJENJU?

Kada se zbog bolesti ili na neki drugi način, neovisno o rutinskom samotestiranju, utvrdi da je neki od učenika pozitivan na SARS-COV-2, nakon saznanja o pozitivitetu moći ćete preuzeti dodatni test kako bi se provelo dodatno samotestiranje toga razrednog odjela, neovisno o već provedenome rutinskom samotestiranju koje se provodi jedanput tjedno. Škola će vam dodijeliti dodatne testove za samotestiranje prvi sljedeći dan nakon saznanja o pozitivitetu te je potrebno obaviti samotestiranje na dan primitka testova.

U slučaju pozitivnog brzog antigenskog testa na SARS-COV-2 za samotestiranje, postupa se sukladno Uputama HZJZ-a i test se potvrđuje PCR testom ili brzim antigenskim testom (BAT) u zdravstvenoj ustanovi ili ovlaštenom laboratoriju ili ordinaciji na teret HZZO-a na način da se javite izabranom liječniku obiteljske medicine ili pedijatru, a učenik je u izolaciji do zaprimanja rezultata PCR ili BAT testa i nakon zaprimanja rezultata testa ako je rezultat potvrdnog testa pozitivan.